Kategorie
Brak kategorii

Gewerbesteuer – podatek handlowy w Niemczech

GewerbesteuerPodatek handlowy (GewSt) to tzw. podatek od nieruchomości, który odnosi się do zysku firmy. Jest to jeden z podatków komunalnych i jedno z najważniejszych źródeł dochodów gmin. Istnieją duże różnice regionalne w stawkach podatku handlowego, które każda gmina może sama ustalić. Ustawa o podatku handlowym (GewStG) reguluje, kto i w jakiej wysokości musi płacić podatek handlowy. Tutaj dowiesz się, co musisz wziąć pod uwagę jako założyciel, jeśli podlegasz opodatkowaniu podatkiem handlowym.

Kto musi płacić podatek handlowy w Niemczech?

Jeśli zarejestrujesz transakcję, automatycznie musisz zapłacić podatek handlowy. Z kolei freelancerzy są zwolnieni z tego podatku. Należą do nich na przykład prawnicy, lekarze, dziennikarze i artyści. W zasadzie przedsiębiorstwa rolne i leśne również nie płacą podatku handlowego. Jeśli nie masz pewności, czy Twoja działalność należy do wolnych zawodów, zapytaj właściwy urząd skarbowy. Sprawdź też jakie podatki płaci firma w Niemczech.

Jeśli musisz ubiegać się o licencję handlową dla swojej firmy, zdecydowanie jesteś handlowcem. Do płacenia podatku handlowego zobowiązane są jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki osobowe i korporacje. Jedyne różnice dotyczą tutaj zwolnienia podatkowego i regionalnej stawki podatkowej dla podatku handlowego.

Zwolnienie z podatku w Niemczech

Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, istnieje również zwolnienie z podatku handlowego. Zgodnie z ustawą o podatku handlowym jest to obecnie 24 500 euro. Jeśli Twój roczny dochód z handlu jest niższy niż ta kwota przed zaokrągleniem do pełnych 100 euro i przed zwolnieniem, nie musisz płacić podatku handlowego. Jeśli jest wyższy, kwota zwolnienia będzie nadal odliczana od dochodu komercyjnego przed zaokrągleniem do pełnych 100 euro. Więc płacisz podatek tylko od kwoty, która przekracza zasiłek.

Zwolnienie z podatku od działalności gospodarczej przysługuje wyłącznie jednoosobowym przedsiębiorstwom i spółkom osobowym. Z drugiej strony korporacje nie mogą niczego odliczać od swoich zysków. Na przykład, jeśli prowadzisz GmbH lub AG, stawka podatku handlowego odnosi się do całego zysku Twojej firmy. W związku z tym przedsiębiorstwa jednoosobowe i spółki osobowe mają przewagę przy obliczaniu podatku handlowego. Ta korzyść wynosi od 2000 do 8000 EUR, w zależności od stawki podatku handlowego.

Wysokość podatku w Niemczech

Wysokość podatku handlowego Gewerbesteuer określa § 11 GewStG. Podstawą jest dochód handlowy zgodnie z § 7 GewStG. Jest to Twój dochód z handlu plus i minus różne dodatki i obniżki, które są regulowane w §§ 8 i 9 GewStG. Indywidualny podatek handlowy dla Twojej firmy jest ustalany na podstawie indeksu podatkowego i stawki podatku handlowego. Indeks podatkowy wynosi 3,5 proc. Wynik nazywany jest kwotą bazową podatku. Oznacza to, że musisz przekazać do urzędu skarbowego 3,5 procent swojego dochodu z handlu.

Stawka podatku handlowego

Ale to nie wszystko. Ponieważ podatek handlowy jest podatkiem komunalnym, obowiązuje również stawka podatku handlowego. Jest to ustalane przez każdą gminę i dlatego różni się w zależności od regionu. To co najmniej 200 proc. Miasto Dierfeld w Nadrenii-Palatynacie ma najwyższą stawkę podatku handlowego wynoszącą 900 procent. W stolicy Berlina wskaźnik oceny wynosi 410 procent. Całkowita stawka podatku handlowego wynosi zatem co najmniej 7 procent. Średnio firmy mogą liczyć na około 15 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!