Kategorie
Brak kategorii

Gewerbe w Niemczech – jak rozliczać?

Gewerbe to jednoosobowa firma w Niemczech, która działa w przemyśle, handlu, usługach lub rzemiośle. Praktycznie każdy może założyć swoją Gewerbe.To krok, który podejmuje coraz więcej Polaków. Warto jednak pamiętać, że istnieje różnica między zamknięciem konta na umowę o pracę a posiadaniem własnej mikrobiznesu.

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech musi złożyć zeznanie podatkowe w lokalnym urzędzie skarbowym. Za Gewerbe uważa się firmę, której przychody nie przekraczają 17.500 EUR w danym roku podatkowym i nie mogą przekroczyć 50 000 EUR w kolejnym roku. Warto dodać, że ugoda ta dotyczy wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy nie przekroczyli swoich zwolnień podatkowych, niezrealizowanych dochodów czy nawet ponieśli straty.

Gewerbe – jak się rozliczać?

Rozliczenie polega na złożeniu kompletnego zeznania podatkowego do urzędu skarbowego (tzw. Finanzamt). Do tego należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochody (np. faktury) oraz inne źródła dochodów z prowadzenia firmy w Polsce i Niemczech. Oczywiście przedsiębiorcy mogą odliczyć koszty, czyli wydatki związane z zakupem telefonów, sprzętu biznesowego, paliwa, odzieży roboczej, narzędzi itp. Inne możliwe koszty prowadzenia firmy w Niemczech to rozliczanie kwot wykorzystanych na reklamę i użytkowanie. Podatnicy powinni posiadać dowód założenia własnej działalności gospodarczej, tj. Gewerbeanmeldung. Przedsiębiorcy płacący VAT muszą również pamiętać o złożeniu miesięcznej lub kwartalnej deklaracji VAT (Umsatzsteuervoranmendung).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!