Kategorie
Firma Niemcy

Firma w Niemczech bez meldunku

Firma w Niemczech. Założenie firmy w Niemczech może czasem oznaczać niższe podatki. Ubezpieczenie emerytalne nie jest obowiązkowe, a ubezpieczenie rentowe pozostaje obowiązkowe tylko w niektórych branżach. Ponadto kwota wolna od podatku jest wyższa niż u nas. Procedura zakładania firmy jest jednak z natury bardziej skomplikowana niż w Polsce. Trzeba też liczyć się z różnymi dodatkowymi kosztami.

Wiele z nich to wciąż papier. Pułapek fiskalnych, podobnie jak w polskim ustawodawstwie, nie brakuje. Jedną z przeszkód w Niemczech może być to, że w wielu zawodach doświadczenie nie wystarcza. Należy posługiwać się tytułem magistra lub odpowiednim wykształceniem. Z drugiej strony uzyskanie niemieckiego prawa jazdy jest bardzo trudne, a uznanie polskiego prawa jazdy jest często długotrwałe i nieskuteczne. Rejestracja w tym kraju nie jest wymagana do założenia firmy, ale trzeba mieć adres.

Firma w Niemczech bez meldunku

Według doradców podatkowych, aby założyć firmę w Niemczech nie trzeba się rejestrować, ponieważ nie ma obowiązku rejestracji. Musisz jednak mieć adres w tym kraju. To tutaj prowadzimy naszą działalność i wysyłamy całą naszą korespondencję. Chociaż jest to oficjalny wymóg, bez problemu można znaleźć podmioty, które pożyczają zarejestrowane adresy początkującym przedsiębiorcom.

Jednak to, gdzie i jak dana osoba zostanie opodatkowana, zależy od tak zwanej rezydencji podatkowej. Jeśli chcesz płacić podatki w Niemczech, musisz mieszkać w Niemczech przez ponad 183 dni w roku. Ponadto kraj powinien mieć tak zwany ośrodek interesów osobistych. Należy przez to rozumieć bliskie związki osobiste, takie jak więzy rodzinne, w tym małżeńskie czy rodzicielskie, a także działalność społeczną, polityczną, kulturalną czy sportową. Możesz również zostać uznany za mieszkańca Niemiec, jeśli: W państwie znajduje się ośrodek interesów gospodarczych. To również powiązania ekonomiczne i to ścisłe. Na przykład posiadany majątek ruchomy i nieruchomy, zaciągnięte kredyty i konta bankowe, które się prowadzi.

Część osób rozważa zarejestrowanie firmy za granicą prowadząc działalność w Polsce. Polskie organy podatkowe mogą to postrzegać jako optymalizację podatkową i obejście prawa. W związku z tym przeniesienie działalności do Niemiec nie chroni przedsiębiorcy przed ubiegłorocznymi zmianami w lokalnym prawie podatkowym, jeśli firma nadal będzie działać w Polsce. Zmiana rezydencji podatkowej z Polski na obcy może wiązać się z dodatkowym opodatkowaniem w Polsce niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax, często nazywany też podatkiem imigracyjnym).

Na koniec warto wspomnieć, że jeżeli w Niemczech przeprowadzana jest kontrola podatkowa, to zostanie ona przeprowadzona z dużą starannością. Jeśli przedsiębiorca ukrywa swoje dochody, będzie musiał zapłacić od nich podatki i odsetki karne. Urząd skarbowy może również nałożyć kary za opóźnienia, jeśli nie współpracuje podczas kontroli skarbowych. Tego typu rozwiązania rzadko stosuje się do podmiotu zagranicznego, jednak w Niemczech tak jak i w Polsce, oszustwa podatkowe mogą być surowo karane karami finansowymi lub zagrożeniem pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!