Kategorie
Firma Niemcy

Dokumenty potrzebne do rejestracji firmy w Niemczech

Planujesz otworzyć firmę w Niemczech? Nad czym zastanawiasz się na początku? Interesuje Cię zapewne kwestia ubezpieczenia, konta bankowe, księgowości, ale na samym początku – lista dokumentów potrzebnych do rejestracji firmy w Niemczech. W tym krótkim poradniku przygotowaliśmy dla Ciebie informacje z listą potrzebnych formalności.

Słowem wstępu warto zaznaczyć, że coraz więcej Polaków planuje ekspansje na rynek niemiecki albo już to robi. To skalowanie swoich działań na zagranicę, co jest bardzo korzystne. Przyczyna jest bardzo prosta: dużo lepsze stawki, które można zgarnąć. Sprawa jest już przemyślana i jesteś na etapie, w którym chcesz otworzyć firmę? To zobacz to:

Firma w Niemczech – potrzebne dokumenty

  1. Jeśli Twój zawód wymaga wpisu na listę rzemieślników, udaj się do lokalnego stowarzyszenia rzemieślniczego po taki wpis.
  2. Udaj się do biura gospodarczego (das Gewerbeamt lub Wirtschaftsamt). W zależności od regionu kraju najczęściej znajduje się przy Urzędzie Miejskim,
  3. Wypełnij formularz i odpowiedz na pytania funkcjonariusza (o dane osobowe, miejsce zamieszkania, rodzaj firmy), które będą przez niego przechowywane w specjalnym programie.
  4. Następnie należy sprawdzić zgodność treści na otrzymanym druku i podpisie, niektóre miasta umożliwiają założenie firmy online,
  5. Zapłać na miejscu lub przelewem bankowym za opłatą około 20 EUR (opłaty różnią się w zależności od lokalizacji).

Jeśli chcesz założyć polską firmę w Niemczech, musisz mieć przy sobie odpowiednie dokumenty: paszport lub dowód osobisty oraz umowę najmu. W przypadku niektórych branż wymagane jest zaświadczenie o swobodzie przemieszczania się lub zaświadczenie o dobrym postępowaniu. Aby wykonywać zawód rzemieślniczy, musisz mieć stopień magistra. Ponadto osoby, które wykonują następujące czynności, muszą posiadać specjalne zezwolenie:

  • Agencja Pracy,
  • Dystrybutorzy leków, broni palnej i amunicji,
  • Przewoźnik osób i towarów.
  • Po zarejestrowaniu firmy należy odebrać dowód wpisu do Rejestru Handlowego (Gewerbeschein).
  • Urząd Skarbowy prześle następnie kwestionariusz na podany adres, który po wypełnieniu nada numer podatnika (Steuernumer).

Otwarcie firmy w Niemczech – rejestracja

Nie musisz być zarejestrowany w kraju, aby założyć polską firmę w Niemczech. Chociaż nie jest to wymagane, może być przydatne, ponieważ pozwala ubiegać się o zwolnienia podatkowe. Rejestrując się w Niemczech, automatycznie otrzymujemy również osobisty numer podatkowy nadany nam dożywotnio. Nie należy go mylić z Steuernummerem wydanym przez urząd skarbowy odpowiedzialny za naszą firmę.

Samo zarejestrowanie firmy w urzędzie nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować. Przed rozpoczęciem procedury należy sprawdzić, czy działalność wymaga specjalnego zezwolenia lub koncesji. Najdłuższą procedurą dla władz niemieckich jest nadanie numeru akta podatkowego, co może zająć tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!