Kategorie
Firma Niemcy

Dofinansowanie dla bezrobotnych na firmę w Niemczech

Jesteś osobą bezrobotną, ale chcesz otworzyć własną firmę w Niemczech? Ten poradnik jest dla Ciebie! Jako osoba bezrobotna może było sporo czasu, żeby zrobić rozpoznanie na rynku, sprawdzić konkurencje, rozpisać swój pomysł na biznes, przygotować pierwsze materiały. Był czas, żeby zbudować fundament i teraz jest moment, żeby rozpocząć działania? Spokojnie, jako osoba bezrobotna też masz szansę na dofinansowanie lub dotacje, która pomoże Ci w pierwszych krokach budowy Twojego biznesu.

Osoby bezrobotne mogą liczyć na specjalne wsparcie podczas zakładania własnej firmy w Niemczech. Wsparcie to różni się od rodzaju otrzymywanego zasiłku. W przypadku świadczenia Arbeitslosengeld I wsparcie nosi nazwę „Gründungszuschuss”, a w przypadku zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengled II, potocznie zwanym również Hartz IV, wsparcie nazywa się „Einstiegsgeld”. W obu wypadkach konieczne będzie napisanie biznesplanu.

Einstiegsgeld

  • Wysokość wsparcia jest ustalana przez urzędnika przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności konkretnego przypadku (np. ilość osób w rodzinie, długość trwania bezrobocia) i wynosi mniej więcej połowę kwoty wypłacanej w ramach zasiłku Arbeitslosengeld II (Hartz IV)
  • Einstiegsgeld jest wypłacany dodatkowo do zasiłku otrzymywanego w ramach Arbeitslosengeld II (Hartz IV) a nie w jego miejsce
  • Zgodnie z § 16c SGBII (Social Code II) założycielom firmy przysługuje dodatkowe wsparcie finansowe na zakup dóbr materialnych niezbędnych do funkcjonowania firmy. Wsparcie to nie może przekroczyć 5000 euro

Gründungszuschuss

  • Przyznaje osobom uprawnionym do Arbeitslosengeld I świadczenia przez co najmniej 150 dni
  • Gründungszuschuss obejmuje wypłatę świadczeń z ALG I (wypłacanych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po założeniu firmy) oraz dodatkowe wsparcie finansowe z ubezpieczenia społecznego w wysokości 300 euro miesięcznie.
  • Po 6 miesiącach można wpłacić dodatkowy wkład finansowy w wysokości 300 EUR za dodatkowe 9 miesięcy
  • Maksymalny okres płatności tego wsparcia wynosi 24 miesiące.

Jak widzisz więc, nawet osoba bezrobotna ma szansę na dotacje. W Polsce wręcz wymagane jest, by nie pracować przez minimum rok, by móc ubiegać się o dofinansowanie na otwarcie własnej firmy. W Niemczech także możesz liczyć na specjalne wsparcie. Jak potrzebujesz pomocy, masz jakiekolwiek pytania to napisz do mnie! Z chęcią Ci pomogę.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Konsultacja nic Cię nie kosztuje! A mogę pomóc Ci w otwarciu Twojego dochodowego biznesu w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie pomiń nic ważnego!
Bądź na bieżąco!
Otrzymuj powiadomienia o ważnych przepisach, zmianach i innych kwestiach związanych z firmą w Niemczech!